آبنما فواره

آبنما هوشمند

 

گروه مهندسی آبنمازرین در سال 1383 تاسیس گردید. 17 سال سابقه در طراحی و اجرای انواع فواره اعم از آبنمای تصویری ، فواره آبنمای ریتمیک ،آبنمای خانگی ، ویدئو آبنما و فیلم آبنما آبنمای سنگی ، آبنما هوشمند ، آبنمای موزیکال ، آبنمای ریتمیک ، آبنمای نو شتاری و آبنمای هارمونیک در تمام نقاط کشور سابقه ای درخشان را برای شرکت مهندسی آبنمازرین بهمراه داشته است .

 

 


آبنما چیست ؟

 

آبنمای هوشمند , آبنمای نوشتاری ,

آبنمای موزیکال ،آبنمای ریتمیک


  • برای اراِئه تعریف فواره آبنما ابتدا می بایست
  • بشکلی کلی فواره را درک کنیم .
  • شاید بتوان به جرات عامل آب را آرام
  • بخش ترین عنصر طبیعی برای روح و
  • جسم انسان به شمار آورد .

 

هر گاه آب را بمنظور زیباسازی محیط مدیریت کنیم ، یک آبنما ساخته شده است

این جمله ساده ترین توصیف از آبنما می باشد

آبی که از درون کوزه ای بیرون می ریزد یا پرتابه های آب چند ده متری که از نازلها بیرون می جهند همگی نوعی از آبنما به شمار می آیند

 

 

 

 

 

 

 

آبنما نازل کومت
فواره cluster مجموعه شخصی
آبنما کف خشک
آبنمای هارمونیک
آبنما نازل فوم
فواره نازل های مختلف شیراز
آبنما نازل کومت
آبنما نارل کومت
آبنمای تصویری پارک آ؛زادی شیراز
آبنما تصویری
آبنما نازل کومت
فواره نازل کومت وزارت نفت

گروه مهندسی آبنمازرین در سال 1383 تاسیس گردید. 17 سال سابقه در طراحی و اجرای انواع فواره اعم از آبنمای تصویری ، فواره آبنمای ریتمیک ،آبنمای خانگی ، ویدئو آبنما و فیلم آبنما آبنمای سنگی ، آبنما هوشمند ، آبنمای موزیکال ، آبنمای ریتمیک ، آبنمای نو شتاری و آبنمای هارمونیک در تمام نقاط کشور سابقه ای درخشان را برای شرکت مهندسی آبنمازرین بهمراه داشته است .


 

دسته بندی فواره ها

فواره بطور کلی در دو دسته اصلی قابل تعریف می باشند :

 

1. آبنمای هوشمند

interactive fountain آبنمای موزیکال ، آبنمای نوشتار، آبنمای ریتمیک ، آبنمای هارمونیک

2. آبنمای خانگی ، آبنمای شیشه ای

water Fountain

آبنمای خانگی

 


آبنمای هوشمند

بطور کل تمام پروژه های آبنما که بشکلی بوسیله مدار فرمان ( PLC-Micro) کنترل می شوند در این دسته قرار می گیرند . در این مدل از آبنما مغز سیستم درون تابلو برق قرار دارد .پمپ ها و دیگر بخشها از تابلو برق دستور می گیرند تا در فواصل معین و از قبل برنامه ریزی شده فعالیت کنند. آبنماهای هوشمند ( آبنمای هارمونیک ) قابلیت برنامه ریزی مجدد دارند و می توان به دفعات آن را تغییر داد.

زیر مجموعه های آبنمای هوشمند:

آبنمای موزیکال Musical Fountain

آبنما نوشتاری programable Fountain

آبنمای تصویری water Screen Fountain

آبنمای هارمونیک Fountain Harmonic

آبنمای رقصنده Dancing Fountain

آبنمای کف خشک Dry programable Fountain

آبنمای لامینار جمپینگ جت Laminar Jumping Jet Fountain


آبنمای موزیکال Musical Fountain

 

آبنمای موزیکال را می توان مشهرترین نوع فواره به شمار آورد .

آبنمای موزیکال یا همان رقص آب و موسیقی در رده آبنماهای هوشمند دسته بندی می شوند. اما برای شناحت آبنمای موزیکال ابتدا می بایست ساختار آبنما را شناخت.

آبنمای موزیکال همراه با نورپردازی

اجزای آبنما

بطور کلی یک پروژه آبنما در ۳ بخش قابل تعریف است :

 

ابنیه : در هر پروژه عمرانی بخش ابنیه در حقیقت قسمتی از کار است که به حوزه ساخت و ساز مربوط می شود . در مورد آبنما ، ساخت حوض ، متورخانه و کارهایی از این قبیل را شامل می شود. در واقع بنیان یک پروژه آبنما با طراحی و ساخت حوض و یا دریاچه استوار است . البته در مورد آبنمای کف خشک نیزنیاز به ساخت حوضچه زیر زمینی می باشد .پس متوجه شدیم که بخش ابنیه شامل چه مواردی بوده و تا چه اندازه مهم است

فواره موزیکال بوشهر
بخش ابنیه

 

مکانیک : نمود بیرونی یک پروژه آبنما را بخش مکانیک شکل میدهد . پمپ ها ، لوله کشی ، نازل ها و تمام اکشن های آب ، فواره ها و پرتابه هایی که در یک پروزه آبنما دیده می شود همگی در بخش مکانیک دسته بندی می شوند

خش مکانیک نمای بیرونی در یک پروژه آبنما می باشد

فواره موزیکال اهواز
بخش مکانیک نمای بیرونی در یک پروژه فواره آبنما می باشد

برق: همانطور که مکانیک را قلب یک آبنمای ریتمیک بشمار اوردیم؛ قسمت برق مغز آن را تشکیل میدهد . کلیه سیم کشی ها ، کابل کشی ها و کنترل پنل مربوط به قسمت برق یک پروژه آبنما می باشد. تمامی پمپ ها ، نازلهای هوشمند، پکیج فیلتراسیون ، نورپردازی توسط مدار فرمان دستور می گیرد .

کنترولر آبنما هوشمند
بخش برق فواره آبنمای هارمونیک

 


بازی آب و موسیقی

همانگونه که پیشتر اشاره شد هر انچه که در یک آبنما دیده می شود در حوزه مکانیک قرار می گیرد . نازل ها در یک پروزه آبنما مسئول شکل گیری و نوع پرتاب آب هستند. شکلها و فرمهایی که در یک آبنما بویژه آبنمای هارمونیک دیده می شوند همگی توسط نازل ها پدید می آیند. حال باز می گردیم به موضوع آبنمای موزیکال .

آبنمای موزیکال همانگونه که از نامش پیداست ؛ بازی آب بهمراه موسیقی است . در گذشته نازل ها عموما ساده بوده و معمولا از قطعه ای  لوله ای شکل ساخته می شده که بسته به شکل دهانه خروجی آن ، فواره و جت آب نیز تغییر می کرد .اما در سالهای اخیر با رشد فناوری و تکنولوژی نازل هایی تولید شده که توانایی اجرای حرکات متحرک را دارا می باشند. متورهای ضد آب از نوع استپر متور ها نازلها را می چرخانند . پمپ ها بوسیله کنترولرها آب  را تا ارتفاع بسیار زیاد به هوا پرتاب می کنند .

آبنما فواره
فواره هارمونیک همراه با نورپردازی

نمونه ای از یک آبنمای موزیکال

در مورد آبنمای موزیکال که به نوعی زیر مجموعه آبنمای هوشمند قرار می گیرد ، موسیقی نیز به این کارزار اضافه می شود . در واقع سیگنالهای موسیقی با کنترل پنل  همانگ شده و plc  واقع در کنترولر سیگنالهای موسیقی را به زبان خود ترجمه می کنند. سپس این فرامین برای فواره و نازل ها ارسال می شوند . به این صورت است که ما در انتها جلوه ای بی نظیر از بازی آب ، نور و موسیقی را شاهد می شویم .www.abnamazarin.blogfa.com

انتخاب موسیقی آبنمای موزیکال

در پروژه های دقیق و با کیفیت می توان حتی آبنما را با موسیقی زنده میدیریت و اجرا کرد . البته تبدیل تبدیل موسیقی به جت های آب کاملا نسیی بوده و رابطه مستقیمی با کیفیت قطعات اجرا شده در پروژه دارد . از آنجا که در آبنمای موزیکال می بایست موزیک و رقص آب کاملا با یک دیگر هماهنگ باشند در نتیجه اجرای پروژه ای موفق نیازمند انتخاب لوازم مناسب می باشد .در نتیجه طراح یک پروژه آبنمای موزیکال می بایست به منظور دستیابی به نتیجه مورد قبول آگاهی و اطلاعات صحیحی در مورد نازلها ، پمپ ها و از همه مهمتر موسیقی داشته باشد .بهترین حالت این است که موسیقی ای ساخته شود که نازل ها و فواره پمپ ها توانایی اجرای ان را داشته باشند . با در نظر گرفتن هزینه ها شاید مجبور به انتخاب موریک شویم که در این حالت می بایست یه شدت به امر انتخاب موسیقی توجه شود .


1402-02-05

[rev_slider alias="home-page"][/rev_slider]