تاریخچه آبنما


تاریخچه آبنما

برای بررسی تارخچه آبنما می بایست به یونان باستان برویم رجوع کنیم

در حقیقت تاریخچه آبنما بدون بررسی آن در یونان و رم باستان چندان دقیق نمی باشد.

شاید بتوان روم باستان و یونان رابهترین نمونه از اولین تمدنهایی به شمار آورد که توانستند آب را تحت کنترل خود درآورده و جلوه های زیبایی از همنشینی آب را در زندگی خود پدید آورند.#پمپیی

در ابتدا آبنما بصورت دو منظوره استفاده می شد. به این صورت که در مکانهای پر تردد مانند بازارها و یا اماکن مذهبی سازه ای ساخته می شد که مردم بتوانند از آن آب بنوشند. این مدل از آبنما در دسته تزیینی تقسیم بندی می شوند. بعنوان مثال آبی که از چشمه ها یا کوهستان به درون شهر هدایت می شد پس از ورود به محل مورد نظر بشکلی مخفی وارد کوه یا مجسمه هایی از اساطیر می شده ، سپس سرریز می گشته و مردم از آن استفاده می کردند. 

 

پمپی شهری که تاریخچه آبنماهای دنیای باستان محسوب می شود

شهر پمپی در ایتالیا مملو از  فواره هایی بود که تغذیه آب آنها از مکانهای مرتفع و دور تامین می شد و به این شکل آب به داخل ویلاهای افراد ثروتمند هدایت می گشت. در آنجا آب وارد نازل های سربی می شد که توسط ریختگران ماهر ساخته شده بودند.  همچنین آب یا وارد شدن درون مجسمه های سنگی که از سوراخ های متعددی ساخته شده بودند به مجسمه حالتی روحانی می داد.

تاریخچه آبنما

آبنما های خانگی و آبنمای سنگی شکل اصلی آبنما در آن زمان می بود . در حقیقت فرم یک آبنما در دوران باستان بیشتر از همه ترکیبی بود از مجسمه و آب . ساخت آبنما در آن دوران توسط مجسمه سازان زبردست ساخته می شد. 


تاریخچه آبنما در ایران

ایران خودمان نیز همیشه در بکار گیری عنصر آب در معماری ایران باستان و بعد تر در معماری اسلامی پیشرو بوده است.

برخی از پروژه های آبنما
آبنما هارمونیک در شیراز 1392 گروه مهندسی آبنمازرین

آبنما همیشه در فرهنگ ایران زمین مظهر پاکی و پرهیز از آلودگی بوده است. بخصوص استفاده از آب در معابد نقش مهمی در فرهنگ دینی مردمان ایران باستان داشته است . معبد آناهیتا را در دوران حکومت ساسانیان میتوان نمونه ای بارز از هنر و مهارت مهندسان و معماران ایران باستان در استفاده آب بشکل آبنما به شمار آورد. 

 

 

اما بتدریج و با پیشرفت تکنولوژی آبنما نیز دچار تغییر و تحول چشمگیری شد. دیگر فواره ها منتحصر به مکانهای داخلی نبودند. استفاده از مواد و مصالح جدید و بکارگیری برق و مکانیک روز به روز بر توسعه این فضا افزود. آب نما به صنعت تبدیل شد و شرکتهای معتبر و بزرگی در دنیا وارد این عرصه شدند . پروژه های معروف و زیبایی نظیر آب نمای برج خلیفه در امارات و آب نمای هتلی در لاس وگاس ایالات تمحده از این قبیل هستند.

آب نما ها تبدیل به هنر شدند . آنها با موسیقی تلفیق و شکل جدیدی از آب نما را پدید آوردند بنام آبنمای موزیکال .

آبنمای موزیکال

آنها حتی به محیط بازی کودکان راه یافته و آبنمای کف خشک پدیدار شد .

فواره ها از روی شیشه ها به پایین لغزیدن و آبنمای شیشه ای ساخته شد.

صنعت طراحی و تولید آبنما ها همچنانه در حال توسعه و پیشرفت می باشد و ما روز به روز شاهد تولید محصولات هیجان انگیزی در این حوزه هستیم.

آبنما لامینار
[rev_slider alias="home-page"][/rev_slider]